Filo Teknik Terimler sözlüğü

Ana Sözleşme

Kiralayan ile kiralama yapan firma arasında imzalanan ve kiralamaya ilişkin hizmet kapsamını, kiralamanın genel hükümlerini içeren sözleşmedir.

Anlaşmalı Kaza Tespit Tutanağı

Maddi hasarlı trafik kazalarında tarafların karşılıklı anlaşarak doldurdukları ve kazanın meydana geliş şeklinin anlatıldığı formdur.

Arıza

Otomobillerin mekanik veya elektrikli aksamlarının ani olarak durması veya fonksiyonlarını yitirmesi durumudur.

Assistance

Kaza veya arıza halinde çekici, kurtarma, konaklama, yola devam ve benzeri faydalanılabilecek yardım hizmetlerin tamamıdır.

Bakım

Araç güvenliğinin korunması amacıyla periyodik olarak yapılması gereken teknik kontrollerdir. Araç üreticileri, bakım periyotlarını km ve zamana bağlı olarak kendileri belirlemektedir.

Çekici Hizmeti

Araç kaza veya arızası sebebiyle yolda kalınan durumlarda, aracın yoldan çekilerek servise taşınması hizmetidir.

Filo Yönetimi

Bir şirket, kurum ya da kuruluşun kullanmakta olduğu motorlu araçlarının satın alımından, bakım ve onarımına, sigorta, lastik değişiminden, hasar yönetimine kadar tüm operasyonel işlerinin, konusunda uzmanlaşmış bir firma tarafından yürütülmesi hizmetidir.

Hasar

Trafik kazası veya sürücü hataları sonucunda meydana gelen ve aracın hareketsiz kalmasına sebep olan tahribatlardır.

KASKO

KASKO, herhangi bir motorlu kara taşıtının kullanıcı iradesi dışında hasara uğraması, yanması, çalınması vb. durumlarda, zararın karşılanması amacıyla yaptırılan sigortadır.

Lastik Değişimi

Yaz ve kış mevsim geçişlerinde, mevsime uygun lastiklerin kullanımına geçilmesi işlemidir. Yaz lastikleri +7 derecenin üstünde, kuru ve ıslak zeminde fren mesafesini kısaltır. Kış lastikleri ise +7 derecenin altında, zorlu kış şartlarında yol tutuşunu güçlendirir ve fren mesafesini kısaltır.

OGS ve Taşıtmatik Taahhütnamesi

Ücretli yollar ve köprülerden geçişlerde kullanılan Otomatik Geçiş Sistemini (OGS) veya anlaşmalı akaryakıt firmalarında otomatik yakıt alımında kullanılan Taşıt Tanıma Sistemini (TTS) kullanmak isteyen kiracının, kullanacağı bu sistemler ile ilgili oluşacak tüm masrafların kendisine ait olduğunu beyan eden belgedir.

Onarım

Bir aracın hasar veya arıza halinde, hasar veya arızanın giderilmesine yönelik yapılan işlemlerin tamamıdır.

Operasyonel Kiralama

Aracın bakım, onarım, sigorta, vergi ve ikinci el satışı gibi tüm operasyonel süreçlerinin kiralama hizmetine dahil edildiği, finansal kiralamadan farklı olarak kira dönemi sonunda aracın iade edildiği kiralama yöntemidir.

Uzun Dönem Araç Kiralama

Günlük veya kısa dönem kiralamadan farklı olarak 24-36 ay süre ile gerçekleştirilen kiralama hizmetidir.

İLETİŞİM FORMU

Detaylı bilgi için formu doldurabilirsiniz. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır.